Kliknij tutaj, aby wybrać artykuł

Wydanie Styczeń 2014

W tym wydaniu:

© Copyright 2014 Synergy WorldWide. All rights reserved.

Wiadomość od Zarządu

Niech rok 2014 będzie wspaniałym rokiem

autorstwa Dan Norman, Prezes

Znaczący rozwój Synergy WorldWide w mijającym roku 2013 można dostrzec gołym okiem. Wzbogaceni o nowych liderów, wprowadziliśmy nowe produkty, a także weszliśmy na nowe rynki w różnych miejscach świata. Wszystko to pozwala nam świętować kolejne sukcesy i przedstawiać naszą firmę oraz nasze produkty zdrowotne coraz większej rzeszy ludzi. Jest nas coraz więcej w Europie — do naszej rodziny dołączyły: Islandia, Słowenia oraz — ostatnio — Włochy. Mieszkańcy tych krajów bardzo pozytywnie reagują na wizję Synergy i wykazują ogromny entuzjazm.

Absolutnie rekordowy był dla nas trzeci kwartał 2013 roku. Nasze przychody ze sprzedaży wzrosły o 4%, dając wynik absolutnie rekordowy w całej naszej historii. Duża w tym zasługa silnego wzrostu w Skandynawii i Europie Środkowej. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje też ogólnoświatowy szczyt, który w tym roku odbył się w Seulu, a także wprowadzenie programu SLMsmart w Korei Południowej i w Stanach Zjednoczonych. Chcemy zdecydowanie kontynuować wdrażanie produktów z linii SLMsmart na wszystkich rynkach Synergy na całym świecie.

Sukces bez wątpienia nie stałby się naszym udziałem, gdyby nie uzdolnieni i głęboko zaangażowani liderzy. W roku 2013 nasze szeregi powiększyły się o czterech nowych dyrektorów generalnych, którzy wspierają rozwój sprzedaży na kwitnących rynkach europejskich. Radosław Baszyński dołączył do Synergy w styczniu i odpowiada za działalność w Polsce i Czechach. Erich Dengg zajmuje się rynkami środkowoeuropejskimi, czyli Niemcami, Austrią i Słowenią. W Europie Zachodniej Rob Lord czuwa nad biznesem w Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii i Hiszpanii. Ostatnim wzmacniającym ogniwem naszego zespołu jest Raffaella Orlandi, która odpowiada za najnowszy europejski rynek Synergy — Włochy. Ponadto w roku 2013 wkroczyliśmy na rynki Islandii i Słowenii. Pamiętajmy, że to nie koniec naszej ekspansji w Europie. W roku 2014 wkraczamy do Francji! Tym bardziej z niecierpliwością czekamy na najnowsze wyniki w Europie.

Radosław Baszyński
Erich Dengg
Raffaella Orlandi
Rob Lord

Energiczny rozwój w tym rejonie z pewnością wpłynie na atmosferę europejskiego szczytu, który w roku 2014 odbędzie się w Barcelonie. Dzięki ogólnoświatowemu szczytowi w Seulu nabraliśmy niesamowitego rozpędu, który — jestem o tym przekonany — starczy nam na cały rok aż do szczytu europejskiego (który będzie drugim w historii Synergy szczytem regionalnym). Nasi dystrybutorzy z 15 krajów z pewnością sprawią, że przyszłoroczny szczyt będzie największą konferencją Synergy, jaka miała miejsce na starym kontynencie. Wasza obecność na tym zjeździe jest jak najbardziej pożądana, ponieważ spotkają się tam najważniejsi liderzy Synergy. Szczyt w Barcelonie to idealna okazja do podziękowania Wam wszystkim za wytężoną pracę przez cały rok oraz do podkreślenia jak ważne są europejskie rynki dla Synergy WorldWide. Mamy nadzieję, że wszyscy weźmiecie udział w tym ważnym wydarzeniu.

Jestem przekonany, że rok 2014 będzie niesamowity! Mamy wspaniałych liderów w terenie, renomowane produkty i niezbędny rozpęd – momentum. Wyznaczajcie sobie w nowym roku ambitne cele. Mam nadzieję razem z Wami świętować ich osiągnięcie w Barcelonie.

Kliknij tutaj, aby pobrać artykuł (PDF)

Przesłanie do dystrybutorów

W jaki sposób zainspirować ludzi?

Eric i Kati Gammals to niezwykli liderzy oraz członkowie europejskiej rady doradczej Synergy WorldWide. Co kwartał jeden z członków rady doradczej będzie przekazywać cenne porady biznesowe oraz przybliżać drogę, która zaprowadziła ich do sukcesu w Synergy.

autorzy Eric i Kati Gammals

Uważamy się za niebywałych szczęśliwców, mogąc współpracować z taką firmą, jak Synergy. Mogąc pomagać ludziom poprzez oferowanie im produktów wzbogacających ich życie oraz wspaniałych możliwości biznesowych.

Możliwość współpracy z Synergy oznacza wręcz niezliczone korzyści. Przede wszystkim każdy z nas dostrzega możliwość pomagania innym i do tego zarabiania na tym pieniędzy. Patrząc głębiej, odkrywa, że na tym sprawa się nie kończy. Zauważamy, że jest to wspaniała okazja do poszerzania wiedzy i horyzontów, odnalezienia celu i spełnienia w życiu, bycia częścią zespołu pełnego entuzjazmu i cechującego się optymistycznym spojrzeniem w przyszłość.

Kiedy poznawaliśmy wszystkie możliwości, jakie daje nam współpraca z Synergy, zapragnęliśmy poznać liderów tej firmy — chcieliśmy dowiedzieć się, jacy ludzie współtworzą tę firmę. To bardzo istotne, aby wszyscy nowi dystrybutorzy mogli porozmawiać z tymi, którz dotychczas świetnie sobie radzili w firmie. Dlatego też zachęcamy naszych partneró do organizowania spotkań zapoznawczych, podczas których nowi dystrybutorzy mogą choć przez kilka minut porozmawiać z osobami znajdującymi się na wyższych szczeblach. W ten sposób nasi nowi koledzy i nasze nowe koleżanki poznają ludzi kierujących zespołem oraz wartości, jakimi się kierują.

Jest to bardzo istotne i przynosi wiele korzyści samemu zespołowi, ponieważ ułatwia późniejsze kontakty dystrybutorów z osobami z wyższych szczebli, choćby w sytuacjach, w których potrzebna jest pomoc. Najbardziej preferowanym sposobem przeprowadzenia takiej rozmowy jest rozmowa trójstronna zainicjowana przez sponsora nowego dystrybutora. W ten sposób wszyscy sponsorzy szybko uczą się przeprowadzania telefonicznych rozmów trójstronnych i wykorzystawania siły trzeciej osoby. Podczas prezentacji, dyskusji, szkolenia i przyjęcia w ramach tzw. pierwszego dnia („Day One”) w Synergy uczymy wszystkich szerokiego wykorzystywania siły trzeciej osoby na wszystkich etapach działań.

Podczas naszego poznawania Synergy od podszewki zapragnęliśmy również poznać się z członkami rady medycznej i naukowej, a także z dystrybutorami, którzy odnieśli największy sukces. Chcieliśmy poznać ich historie. Ale przede wszystkim chcieliśmy używać produktów Synergy i pomóc naszym najbliższym oraz naszym znajomym w używaniu ich. Rezultaty stosowania specyfików były dla nas naprawdę istotne. Wszyscy musimy pomóc innym ludziom cieszyć się tymi rezultatami. Dlatego też uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach Synergy jest takie ważne. Uważamy, że odpowiada to za 80% sukcesu.

Jako lider i trener swojej organizacji, podczas komunikacji ze swoimi partnerami trzeba koniecznie pamiętać o naszych wartościach — miłości, odwadze, szczerości, zachowaniu spokoju i pokorze. Jeśli będziecie postępować zgodnie z tymi wartościami i zachowacie otwarte serce, inspirowanie i motywowanie innych przyjdzie dużo łatwiej. Pamiętajcie też o tym, aby niczego nie brać do siebie. We wszystkim, czego się podejmujecie, musicie wykazać się koncentracją i wewnętrznym ogniem. Ale też nie zapominajcie o tym, że musi Wam to sprawiać przyjemność.

Przede wszystkim w każdej sytuacji musicie potrafić dostrzec pozytywy i wykształcić umiejętność przekuwania każdego wyzwania na korzyści.

Kliknij tutaj, aby pobrać artykuł (PDF)

Przez drobiazgowość do jakości

Zatwierdzona lista kontrolna dostawców Synergy

autorstwa Catherine Bennett, Synergy Communications

Każdy składnik produktów Synergy WorldWide oraz Nature’s Sunshine Products (NSP) pochodzi od jednego z grona 350 zatwierdzonych dostawców, którzy zostali poddani drobiazgowej kontroli przez zespół ds. kontroli jakości z NSP. Wszystkie wykorzystywane przez Synergy surowce pochodzą od pieczołowicie wyselekcjonowanych dostawców, którzy są w stanie utrzymać niezmiennie wysokie standardy jakościowe produkcji. Co to za standardy? Synergy akceptuje wyłącznie najwyższe standardy czystości, właściwości oraz bezpieczeństwa.

„Należy pamiętać, że zatwierdzenie dostawcy nie jest bezterminowe. Każdy dostawca musi nieustannie dowodzić doskonałej jakości swoich produktów i usług. W całym procesie można mówić o setkach kroków wykonywanych przez zespół ds. kontroli jakości w NSP. W ten sposób możemy zagwarantować, że nasi klienci otrzymują produkty najlepsze na rynku” — powiedziała Lynda Hammons, wiceprezes, dyrektor ds. kontroli jakości, NSP.

Proces wyboru dostawców obejmuje cztery zasadnicze etapy, przy czym każdy z nich obejmuje dziesiątki szczegółowych kroków. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób Lynda kieruje swoim zespołem na poszczególnych etapach, dzięki czemu NSP i Synergy mogą oferować swoim klientom doskonałe produkty zdrowotne:

Kwestionariusz

Kwestionariusz służy do wstępnego rozeznania w działalności potencjalnego dostawcy. Synergy i NSP pragną uzyskać pewność, że przed podjęciem dalszych kroków dysponują kompletem podstawowych informacji o potencjalnych dostawcach i ich produktach. Wśród tych informacji znajduje się historia firmy oraz procedury stosowane przez nią podczas wytwarzania i testowania swoich produktów. Dzięki kwestionariuszowi nasz zespół poznaje rodzaj i gatunek rośliny oraz dowiaduje się, która jej część została wykorzystana. Jeśli na przykład w kwestionariuszu znajdzie się informacja, że dostawca wykorzystuje wyłącznie łodygi, a dział badawczy znajdzie w produktach ślady wykorzystania korzeni czy liści, taki dostawca straci w naszych oczach wiarygodność.

Dostawcy muszą podawać informacje o miejscu pozyskania danego surowca. Na przykład w przypadku dostawców z Indii lub Chin produkty są poddawane dodatkowym badaniom. Produkty pochodzące z tych regionów są uznawane za obarczone wysokim ryzykiem, co oznacza, że z większym prawdopodobieństwem nie spełnią wysokich standardów jakościowych Synergy czy NSP.

Próbki

Żadnemu dostawcy nie wierzymy na słowo. Wszystkie składniki naszych produktów, w tym składniki pozyskiwane od uprzednio zweryfikowanych dostawców, są poddawane testom w celu potwierdzenia, że spełniają standardy NSP i Synergy. Dlatego właśnie dostawcy wstępnie zakwalifikowani na podstawie kwestionariusza proszeni są o przesłanie próbek swoich produktów. Dział badawczy i zespoły ds. nauk medycznych badają informacje o bezpieczeństwie takiej próbki, po czym przystępują do badania produktu pod kątem zanieczyszczeń drobnoustrojami, metalami ciężkimi i alergenami. Bezpieczeństwo, czystość i właściwości próbki są dokładnie badane w laboratorium ds. kontroli jakości i metod w NSP. Zespół badawczy upewnia się między innymi, że cząsteczki w próbce mają odpowiednią wielkość i są rozpuszczalne w wodzie. Najważniejszym celem badaczy z NSP jest stwierdzenie, czy dany składnik może zostać z powodzeniem wykorzystany w naszych produktach.

Wizja lokalna

Lynda Hammons jest certyfikowanym kontrolerem jakościowym Amerykańskiego Stowarzyszenia Jakości (American Society for Quality). To ona planuje kontrole na miejscu u dostawców, którzy przejdą przez dwa pierwsze etapy selekcji. Podczas kontroli Lynda bada czystość, prawidłowość dokumentacji oraz protokoły robocze w zakładzie potencjalnego dostawcy. Zanim jednak przystąpi do przeprowadzenia kontroli, zapoznaje się bliżej z kontrolowaną firmą.

Znajomość historii potencjalnego dostawcy jest niezbędna do nawiązania długotrwałej i owocnej współpracy. Lynda dowiaduje się, od kiedy dana firma prowadzi swoją działalność, a także ilu zatrudnia pracowników. Bada strukturę organizacyjną firmy oraz panujące w niej zwyczaje dotyczące dokumentacji. Dopiero po zdobyciu wszystkich niezbędnych informacji przystępuje do właściwej kontroli. Za każdym razem, gdy pracownik potencjalnego dostawcy czyści maszynę lub dowolną powierzchnię w zakładzie produkcyjnym, ktoś powinien udokumentować ten fakt — kto i co zrobił, a także czy zostało to wykonane w należyty sposób. Tu wkracza do gry mikromonitoring środowiska produkcyjnego. Stosowanie odpowiedniego protokołu sanitarnego nie musi koniecznie oznaczać, że w danym zakładzie jest czysto. Stosowane procedury muszą jeszcze być skuteczne. Kontrolerzy uważnie badają każdy obszar zakładu, aby przekonać się, jak dana firma rzeczywiście radzi sobie z utrzymywaniem czystości.

Odpowiednia dokumentacja to jednak dopiero połowa sukcesu. Lynda i jej zespół przystępują następnie do sprawdzenia, czy stan sanitarny stwierdzony w dokumentacji pokrywa się ze stanem faktycznym. Często pierwszą rzeczą, jaką kontrolerzy sprawdzają w zakładzie produkcyjnym, jest obecność mydła i gorącej wody w łazienkach. Jeśli nigdzie nie można znaleźć mydła, albo jeśli 15 sekund po odkręceniu kurka z kranu nie leci ciepła woda, dostawca automatycznie otrzymuje ocenę negatywną. Lyndzie zdarzało się już odrzucać dostawców na tej podstawie.

Następnie kontrolerzy sprawdzają dokumentację zawierającą informacje dotyczące odpowiedniego testowania surowców. Zazwyczaj proszą o dokumentację z losowego punktu w czasie, od jednego miesiąca do ponad roku wstecz. Po sprawdzeniu dokumentacji następuje inspekcja laboratoriów i używanego w nich sprzętu, a także ocena skuteczności stosowanych procedur testowych.

„Wiele firm nie pyta swoich dostawców o programy szkoleń pracowniczych” — powiedziała Lynda Hammons. „Jeśli pracownik nie został przeszkolony z obowiązujących w zakładzie procedur BHP, można z dużą dozą pewności założyć, że część standardowych procedur nie będzie przestrzegana. Firmy pilnujące, aby ich pracownicy przestrzegali sprawdzonych procedur produkcyjnych, zdecydowanie częściej przechodzą kontrolę z wynikiem pozytywnym”.

Zatwierdzenie i późniejsze kontrole

Po ostatecznym przeanalizowaniu wszystkich zebranych informacji — wstępnego kwestionariusza, wyników badań nadesłanych próbek oraz wizji lokalnej — oraz potwierdzeniu zebrania wszystkich niezbędnych danych, Lynda Hammons może dodać dostawcę do listy zatwierdzonych dostawców. Najpierw jednak jej decyzję muszą potwierdzić dział badawczy, dział kontroli jakości oraz dział zaopatrzenia.

Każdego roku Lynda przeprowadza od 40 do 60 kontroli — zarówno u potencjalnych dostawców, jak i u dostawców już z nami współpracujących. Nowi dostawcy zawsze poddawani są wizji lokalnej. Firmy już z nami współpracujące są w ten sposób kontrolowane co dwa lata. Nie udzielamy nigdy żadnemu dostawcy kredytu zaufania. Każdy musi wykazać, że ich produkty i procedury nieustannie spełniają nasze wymagania jakościowe.

Każda partia produktów Synergy jest pieczołowicie przygotowywana od początku do końca z myślą o konsumencie. Proces ten jest inicjowany na długo przed rozpoczęciem produkcji. W Synergy największą wagę przykładamy do jakości, zdrowia i użytkowników naszych produktów. Z tego powodu nasze zespoły ds. kontroli jakości nigdy nie idą na skróty. Każdy nabywca produktu Synergy może mieć pewność, że kupuje produkt zawierający wyłącznie najczystsze składniki pochodzące od starannie wyselekcjonowanych dostawców.

Kliknij tutaj, aby pobrać artykuł (PDF)

Table of Contents